print logo

Norske deltagere til den internasjonale finalen (IChO)

Oversikt over de norske lagene til den internasjonale finalen i kjemiolympiaden (IChO) siden Norge deltok for første gang i 1982. Laget består av fire deltagere fra videregående skole, og to lagledere (mentorer) fra kjemiolympiadekomiteen. I noen år var det også med en utvalgt kjemilærer som observatør. Deltagere som deltar for 2. gang er merket med 2x.

 

49. IChO
2017

Nakhon Pathom
Thailand
Deltagere Ida Breivik Metis vgs   Lagbildet 2017
Gunnar Grotmol Langhaugen skole  
Johan Lokna St. Olav vgs, Stavanger Bronse
IChO2017 Fredrik Meringdal Norges Toppidrettsgymnas  
Lagledere Øyvind Jacobsen  
Bjørn Dalhus
 

 

48. IChO
2016

Tbilisi
Georgia
Deltagere Kristoffer Eggestad Nadderud vgs   Lagbildet 2016
Anders T. L. Hoel Nadderud vgs  
Rolf Einar Kordal Solør vgs  
IChO2016 Jørgen Taule Nadderud vgs  
Lagledere Henrik Hovde Sønsteby  
Kristian Weibye
 

 

47. IChO
2015

Baku
Aserbajdsjan
Deltagere Sigurd Opdal Eidem Valler vgs   Lagbildet 2015
Vemund Falch Trondheim Katedralskole  
Synne Fossøy Dahlske vgs  
IChO2015 Tor Strømsem Haugland Byåsen vgs  
Lagledere Kristian Vestli  
Kristian Weibye
 

 

46. IChO
2014

Hanoi
Vietnam
Deltagere William Paulsen Lohrmann Berg vgs   Lagbildet 2014
Jørgen Bjaarstad Nikolaisen Nadderud vgs  
Martin Duy Tat Kristiansand Katedralskole Bronse
IChO2014 Sofie Smith Vågen Elvebakken vgs  
Lagledere Øyvind Jacobsen  
Bjørn Dalhus

 

45. IChO
2013

Moskva
Russland
Deltagere Xiaotian Li (2x) Berg vgs Sølv Lagbildet 2013
Gard Rystad Oslo Handelsgymnasium  
Henrik Svensson Nesbru vgs  
Marianna Wrzos-Kaminska Valler vgs Hederlig omtale
IChO2002 Lagledere Henrik Hovde Sønsteby  
Kristian Vestli
Observatør Berit Storm  

 

44. IChO
2012

Washington DC
USA
Deltagere Tord Ekern Oppegård vgs   Lagbildet 2012
Sondre Bø Kongsgård Sandsli vgs  
Xiaotian Li Berg vgs Sølv
Markus Joel Benjamin Ristola Valler vgs  
IChO2012 Lagledere Øyvind Jacobsen  
Tor Erik Kristensen
Observatør Hans-Petter Hersleth
Kristian Vestli

 

43. IChO
2011

Ankara
Tyrkia
Deltagere Dagmar Hansen Kongsbakken vgs   Lagbildet 2011
Martin Helsø Valler vgs  
Hanna Sandvoll Vassmyr Heggen vgs  
IChO2011 Martin Walderhaug Bergen Katedralskole Bronse
Lagledere Kristian Vestli  
Henrik Sønsteby

 

42. IChO
2010

Tokyo
Japan
Deltagere Ingrid Eidsvaag Bergen Katedralskole Bronse Lagbildet 2010
Espen Auseth Nielsen Adolf Øien skole  
Maartje Iris Romijn Den norske skolen på Gran Canaria  
IChO2010 Lars Moen Strømsnes Fauske vgs  
Lagledere Tor Erik Kristensen  
Bjørn Dalhus

 

41. IChO
2009

Cambridge/
Oxford
Storbritannia
Deltagere Yngve Guttormsen Nordkjosbotn vgs Hederlig omtale Lagbildet 2009
Eirik Stenby Hauge Skeisvang vgs  
Tobias Solli Iveland Berg vgs Bronse
IChO2009 Kristian Weibye Oslo Katedralskole  
Lagledere Kristian Vestli  
Hans-Petter Hersleth

 

40. IChO
2008

Budapest
Ungarn
Deltagere Stein-Olav Davidsen Sandsli vgs   Lagbildet 2008
Camilla Espedal (2x) Bergen Katedralskole  
Marte van der Linden Orkdal vgs  
IChO2008 Erik Kvam Måland Stavanger Katedralskole  
Lagledere Øyvind Jacobsen  Les mer: Klikk her
Tor Erik Kristensen

 

39. IChO
2007

Moskva
Russland
Deltagere Håkon Beckstrøm (2x) Lillestrøm vgs Hederlig omtale Lagbildet 2007
Camilla Espedal Bergen Katedralskole  
Henrik Sønsteby Gjøvik vgs Bronse
IChO2007 Johan Yuan Wang Nadderud vgs  
Lagledere Hans-Petter Hersleth  
Kristian Vestli

 

38. IChO
2006

Gyeongsan
Sør-Korea
Deltagere Håkon Beckstrøm Lillestrøm vgs   Lagbildet 2006
Kai Muller Beckwith Eilert Sundt vgs  
Ingrid Håøy Nygård Stryn vgs  
IChO2006 Kristian Wollen Steen Sandsli vgs Hederlig omtale
Lagledere Øyvind Jacobsen  
Kristian Vestli

 

37. IChO
2005

Taipei
Taiwan
Deltagere Troels Arnfred Bojesen Sauda vgs   Lagbildet 2005
Bjarte Lofnes Hauge Firda vgs  
Gunstein Skomedal Kristiansand Katedralskole  
IChO2005 Sigmund Østtveit Størset Molde vgs  
Lagledere Bjørn Dalhus  
Øyvind Jacobsen

 

36. IChO
2004

Kiel
Tyskland
Deltagere Wilhelm Frisch Oslo Handelsgymnasium Avbud pga syk Lagbildet 2004
Eirik Lyngvi Gol vgs  
Knut Åge Meland Hornes vgs  
IChO2004 Marit Sandstad Oslo Katedralskole  
Lagledere Sigrid Furuseth  
Hans-Petter Hersleth

 

35. IChO
2003

Athen
Hellas
Deltagere Andreas Gundersen St. Olav vgs, Sarpsborg   Lagbildet 2003
Jon Magnus Haga Oslo Katedralskole  
Jonas Ingvaldsen Greåker vgs Hederlig omtale
IChO2003 Anders Lervik Melhus vgs Bronse
Lagledere Bjørn Dalhus  
Øyvind Jacobsen

 

34. IChO
2002

Groningen
Nederland
Deltagere Marte Ludvigsen Tromsdalen vgs Hederlig omtale Lagbildet 2002
Christine Lindstrøm Sandefjord vgs  
Kristian Vestli Oslo Katedralskole Gull
Maren Drange Førland Vardafjell vgs Hederlig omtale
IChO2002 Lagledere Sigrid Furuseth  
Berit Storm
Observatør Otto Maberg Utvalgt kjemilærer (Mandal vgs)

 

33. IChO
2001

Mumbai
India
Deltagere Torfinn Håland Hornes vgs   Lagbildet 2001
Tor Erik Kristensen (2x) Valler vgs Bronse
Halvor Schrøder Hansen Fyllingsdalen vgs  
Terje Tofteberg Langhaugen vgs Bronse
IChO2001 Lagledere Bjørn Dalhus  
Øyvind Jacobsen
Observatør Synnøve Roald Utvalgt kjemilærer (St. Olav vgs, Sarpsborg)

 

32. IChO
2000

København
Danmark
Deltagere Martin Prøven Bogsrud Nesbru vgs   Lagbildet 2000
Andreas Hassel Forsmark Tyholmen vgs  
Tor Erik Kristensen Valler vgs  
Bjørn Oddvar Strøm Eiker vgs Bronse
IChO2000 Lagledere Sigrid Furuseth  
Berit Storm
Observatør Ove Kjølberg
Anne-Berit Gomo Aanestad Utvalgt kjemilærer (Tryggheim vgs)

 

31. IChO
1999

Bangkok
Thailand
Deltagere Rune Haugom Fagerborg vgs   Lagbildet 1999
Hans Holter Stabekk vgs  
Øyvind Jacobsen Holmestrand vgs  
Eivind Ruth Nesbru vgs Hederlig omtale
IChO1999 Lagledere Sigrid Furuseth  
Bjørn Dalhus
Observatør Sten Snildal Utvalgt kjemilærer (Greveskogen vgs)

 

30. IChO
1998

Melbourne
Australia
Deltagere Geir Kildahl-Andersen Heggen vgs Bronse Lagbildet 1998
Justas Krasuckis Nesbru vgs Bronse
Jørgen Salvesen Hornes vgs Hederlig omtale
IChO1998 Harald Øverby Elverum vgs Bronse
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg
Observatør Kåre G. Haaland Utvalgt kjemilærer (Hornnes vgs)

 

29. IChO
1997

Montreal
Canada
Deltagere Bjørn Olav Andersen Molde vgs Bronse Lagbildet 1997
Petter Broby Aslaksen Skien vgs  
Carl Fredrik Berg Drammen vgs  
Torbjørn Lindahl Kristiansand Katedralskole Sølv
IChO1997 Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg
Observatør Berit Storm
Marit Mangerud Utvalgt kjemilærer (Hamar Katedralskole)

 

28. IChO
1996

Moskva
Russland
Deltagere Dag Hovland Porsgrunn vgs   Lagbildet 1996
Marianne Lønmo Greveskogen vgs  
Magnar Nedland Sandefjord vgs Bronse
IChO1996 Tore Vamraak Ringerike vgs  
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

27. IChO
1995

Beijing
Kina
Deltagere Bjarte Hitland Kvinnherad vgs   Lagbildet 1995
Ole Kristian Holen Gausdal vgs  
Tore August Kro Bryne vgs  
Martin Lersch Frydenberg vgs  
IChO1995 Lagledere Sigrid Furuseth  
Mats Tilset
Observatør Ove Kjølberg IChO 1994 representant

 

26. IChO
1994

Oslo
Norge
Deltagere Terje Kolderup Larvik gymnas   Lagbildet 1994
Halvor Nilsen Os gymnas Bronse
Håvard Pettersen (2x) Larvik gymnas Bronse
IChO1994 Rolf Skotheim Fræna vgs  
Lagledere Mats Tilset  
Carl Henrik Gørbitz

 

25. IChO
1993

Perugia
Italia
Deltagere Håvard Pettersen Larvik gymnas  Bronse Lagbildet 1993
Joachim Pihl Skagerak gymnas   
Johannes Skaar Ringerike gymnas   
Åsulv Tønnesland Hornes gymnas  
IChO1993 Lagledere Sigrid Furuseth  
Mats Tilset
Observatør Einar Uggerud IChO 1994 president
Brit Holtedahl IChO 1994 representant (Nesbru vgs)

 

24. IChO
1992

Pittsburg/
Washington DC
USA
Deltagere Øyvind Bjørkås (2x) Finnfjordbotn vgs Bronse Lagbildet 1992
Ola Nilsen Hellerud vgs Bronse
Sigurd Ugland Lambertseter vgs   
Knut Vassbø Dalane vgs Bronse
IChO1992 Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg
Observatør Einar Uggerud IChO 1994 president
Astri Rogstad IChO 1994 representant (Nycomed)

 

23. IChO
1991

Łódź
Polen
Deltagere Øyvind Bjørkås Finnfjordbotn vgs Bronse Lagbildet 1991
Stig Roar Myrseth Heggen vgs Sølv
Vebjørn Bakken Kongsberg vgs Sølv
IChO1991 Halvard Fausk Kvinnherad vgs Bronse
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

22. IChO
1990

Paris
Frankrike
Deltagere Henning S. Mortveit Vardafjell vgs Bronse Lagbildet 1990
Rune Halseid Vardafjell vgs Bronse
Ragnar Hauge Lindås gymnas  
IChO1990 Bjørn Olav Megard Ski vgs  
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

21. IChO
1989

Halle
Øst-Tyskland
Deltagere Jarle Brinckmann Hov vgs Bronse Lagbildet 1989
Pål Dahle Frydenberg vgs  
Øyvind Tafjord Vardafjell vgs Bronse
IChO1989 Åshild Vik Øystese Gymnas Sølv
Lagledere Ove Kjølberg  
Berit Storm

 

20. IChO
1988

Espoo
Finland
Deltagere Sverre Prytz Eikeli vgs Bronse Lagbildet 1988
Torbjørn Rognes St. Olav vgs, Stavanger Bronse
Kenneth Ruud Frydenberg vgs Bronse
IChO1988 Ole Myren Svensen St. Olav vgs, Sarpsborg Gull
Lagledere Ove Kjølberg  
Berit Storm

 

19. IChO
1987

Veszprém
Ungarn
Deltagere Hanne Grøndal St. Hallvard vgs   Lagbildet 1987
Roger Strand Atlanten vgs Bronse
Kjetil Yri Tryggheim vgs Bronse
IChO1987 Bjørn Erik Seeberg Tranberg vgs Bronse
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

18. IChO
1986

Leiden
Nederland
Deltagere Stiv Olav Aksdal Hallingdal gymnas   Lagbildet 1986
Terje Didriksen Hellerud vgs  
Alexander Fosså Berg vgs Bronse
IChO1986 Einar Halvorsen Valler vgs Bronse
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

17. IChO
1985

Bratislava
Tsjekkoslovakia
Deltagere Reidar Jørgen Husmo Sandnes vgs   Lagbildet 1985
Tor Erik Jeremiassen Bjertnes vgs Bronse
Jon Åge Ruud Hokksund gymnas Bronse
IChO1985 Siv Aasland Tønsberg gymnas  
Lagledere Sigrid Furuseth  
Ove Kjølberg

 

16. IChO
1984

Frankfurt
Vest-Tyskland
Deltagere Ingvill Hagesæter Nesbru vgs   Lagbildet 1984
Ernst Johansen Hallingdal gymnas  
Per Norman Oma Øystese Gymnas Bronse
IChO1984 Erik Sandersen Berg vgs  
Lagledere Sigrid Furuseth  
Vivi Ringnes

 

15. IChO
1983

Timişoara
Romania
Deltagere Elling Henrik Disen Greåker vgs    
Kristian Fossen St. Olav vgs, Sarpsborg  
Håvard Helstrup Langhaugen vgs  
IChO1983 John Rognes Berg vgs Bronse
Lagledere Ove Kjølberg  
Sigrid Furuseth

 

14. IChO
1982

Stockholm
Sverige
Deltagere Morten Hovd Levanger vgs Bronse  
Ola Martin Lykkja Kristelig Gymnas  
Trine Tveter Ringerike vgs  
IChO1982 Steinar Vagstad Firda vgs Bronse
Lagledere Ove Kjølberg  
Jørgen Nordgård

 

Ved den 13. IChO i Burgas (Bulgaria) i 1981 deltok Sigrid Furuseth og Øyvind Johanessen som observatører.


 

Av Hans-Petter Hersleth
Publisert 10. aug. 2012 11:29 - Sist endret 14. juli 2017 12:15